18 maja, 2024
Jak wygląda życie po operacji zmniejszenia piersi?

Jak wygląda życie po operacji zmniejszenia piersi?

Okres rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi różni się w zależności od pacjentki. Ale dobra wiadomość jest taka, że można go znacznie ułatwić dzięki pewnym przygotowaniom. Możesz przygotować wcześniej łatwe do przyrządzenia potrawy i przechowywać je w lodówce. Na przykład można przygotować gotowe posiłki i podgrzać je w mikrofalówce. Możesz również przechowywać w lodówce mleko i soki. To pomoże Ci uzyskać płyny, których potrzebujesz po operacji.

Tolerancja ćwiczeń wzrasta

Tolerancja ćwiczeń po operacji zmniejszenia piersi jest zwiększona w porównaniu z poziomem sprzed operacji. Jedną z możliwych przyczyn tej zmiany może być większa resekcja tkanek. Pacjentki otrzymały kwestionariusz pooperacyjny, a wyniki wprowadzono do elektronicznej bazy danych. W kwestionariuszu pytano o objawy, w tym o ból w piersiach i rowkach barkowych, nietolerancję ćwiczeń oraz pooperacyjny przyrost i utratę wagi. Pacjentki pytano również o ich samoocenę i zdolność do karmienia piersią po operacji. Po wykluczeniu uczestników, którzy nie wypełnili kwestionariusza, 410 osób zostało włączonych do badania – sekcja ta jest wynikiem pracy redakcji portalu pichaloweranczo.pl. Każda uczestniczka została następnie przydzielona do jednej z sześciu grup, w zależności od tego, ile tkanki zostało wycięte z każdej piersi.

Pacjentki, które przeszły operację zmniejszenia piersi, mogą mieć trudności z kontynuowaniem regularnej rutyny ćwiczeń, zwłaszcza jeśli mają duże, ciężkie piersi. Ponadto ciężkie piersi mogą obciążać plecy, szyję i ramiona. W rezultacie chodzenie może stać się trudne. Na szczęście po zabiegu tolerancja wysiłku fizycznego wzrasta i pacjentki mogą stopniowo wracać do swoich ćwiczeń.

Ćwiczenia są zalecane w okresie pooperacyjnym, zwłaszcza po operacji zmniejszenia piersi. Zalecane są lekkie, mało obciążające ćwiczenia, takie jak pływanie i maszyny eliptyczne. Pacjentki powinny jednak słuchać swojego ciała i unikać ćwiczeń, które skupiają się na mięśniach klatki piersiowej, takich jak jogging czy bieganie.

Pacjentki, które przeszły operację zmniejszenia piersi, powinny stopniowo zwiększać swoją aktywność, zaczynając od lekkiego cardio. W zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji, może to zająć od dwóch do dwóch tygodni, aby osiągnąć normalny poziom aktywności. Początkowo pacjentki powinny unikać ćwiczeń mięśni klatki piersiowej, dopóki nie otrzymają zgody od chirurga. Po pełnym wyzdrowieniu, pacjenci mogą rozpocząć podnoszenie ciężarów i wykonywanie ćwiczeń na klatkę piersiową. Mogą również wznowić treningi o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Przez pierwsze dwa tygodnie pacjenci powinni zachować spokój i stopniowo budować swoją tolerancję fizyczną i psychiczną.

Gotowe posiłki można podgrzewać w mikrofalówce

Po operacji zmniejszenia piersi należy skupić się na spożywaniu zdrowych i pożywnych pokarmów. Odpowiednie pokarmy po operacji mogą poprawić regenerację, zapobiec wysokiemu poziomowi glukozy we krwi i dostarczyć organizmowi niezbędnych składników budulcowych w postaci białka. Najlepiej jest skupić się na spożywaniu całych, nieprzetworzonych pokarmów, takich jak warzywa i owoce. Możesz również gotować duże partie swoich ulubionych zdrowych posiłków i zamrażać je do późniejszego wykorzystania. Jest to wygodne dla osób zapracowanych lub pacjentów wracających do zdrowia po operacji.

Możesz przygotować niskosodowe zupy na bazie wody kilka dni wcześniej i odgrzać je po operacji. Unikaj dodawania soli do swoich posiłków i napojów, spróbuj zastąpić sól w swoich potrawach miętą pieprzową lub chili w proszku. Alternatywnie możesz dodać kilka ziół i przypraw, takich jak koperek, pietruszka i kminek, aby wzmocnić smak swoich posiłków.

Możesz odgrzewać gotowe posiłki w mikrofalówce, jeśli nie jesteś w stanie ugotować ich w domu. Gotowe posiłki zachowają wartości odżywcze i smak, a mikrofalówka nie uszkodzi piersi. W ten sposób można przygotować zdrowe, smaczne posiłki w domu po operacji zmniejszenia piersi.

Mikrofala działa poprzez odbijanie mikrofal od powietrza. Fale są odbijane od metalowej ściany, a część fal jest pochłaniana przez jedzenie. Te odbite fale są o 180 stopni poza fazą i poruszają się w przeciwnym kierunku niż fale padające. Długość fali i częstotliwość fal odbitych pozostają takie same, ale ich siła ulega zmniejszeniu. Fale odbite tworzą fale stojące, których siła przy ścianie jest zerowa. Fala ma niesymetryczne antypody, oddzielone ćwierć długością fali. Gorące i zimne miejsca w żywności są tworzone przez te fale i są one przyczyną tekstury i smaku żywności.

Nacięcia można utrzymać w czystości

Ważne jest, aby utrzymać miejsca nacięć w czystości po operacji zmniejszenia piersi. Użyj wacika lub ściereczki do wytarcia tego miejsca. Pomoże to zapobiec tworzeniu się strupów, które mogą powodować infekcje i pozostawić bliznę wgłębioną. Możesz również zastosować środek antyseptyczny w miejscach nacięć. Bacitracin lub Neosporin mogą pomóc w zapobieganiu infekcji.

Twój chirurg może dać Ci konkretne instrukcje do przestrzegania po operacji. Na przykład, nie należy brać prysznica przez kilka dni po operacji. Należy pamiętać, aby nie używać zbyt dużej ilości mydła i myć tylko miejsce nacięcia. Należy również pamiętać, aby nie pocierać miejsca nacięcia. Następnie można osuszyć to miejsce. Najlepiej jest unikać stosowania jakichkolwiek balsamów lub kremów w miejscach nacięcia, ponieważ mogą one wywołać stan zapalny. Chirurg może również przepisać antybiotyki, aby zmniejszyć szanse na wystąpienie infekcji.

Czas rekonwalescencji

Rekonwalescencja pooperacyjna może trwać od dwóch do sześciu tygodni. W pierwszym tygodniu najczęstszymi efektami ubocznymi będą ból i obrzęk. Należy pamiętać o przyjmowaniu przepisanych leków przeciwbólowych oraz o odpoczynku i piciu dużej ilości wody. Może to być frustrujący czas, ale powrót do zdrowia nie jest niemożliwy. W ciągu miesiąca poczujesz się normalnie.

Po operacji należy nie pracować przez co najmniej tydzień. Przez pierwszy miesiąc należy unikać intensywnej aktywności fizycznej. Przez pierwsze kilka dni odpowiedzialna osoba dorosła powinna odwieźć Pana/Panią do domu i pozostać z Panem/Panią. Będzie to najbardziej bolesny okres, więc należy zachować ostrożność. Po tym czasie można powrócić do normalnej aktywności.

W zależności od zakresu operacji i naturalnego tempa gojenia, rekonwalescencja po operacji zmniejszenia piersi może trwać od dwóch do sześciu tygodni. Niektóre kobiety mogą chodzić i wykonywać lekkie czynności już w dniu operacji, ale przez pierwsze dwa dni powinna towarzyszyć im odpowiedzialna osoba dorosła. Pełny powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi może trwać od ośmiu do dwunastu tygodni. Pierwszego dnia po operacji możesz zacząć się poruszać, ale nadal możesz potrzebować pomocy przy ubieraniu się.

W zależności od chirurga, zabieg zmniejszenia piersi może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Niektóre kobiety muszą jednak pozostać w szpitalu przez kilka nocy, aby dojść do siebie po operacji. Dzieje się tak dlatego, że zostaną one poddane znieczuleniu ogólnemu, które usypia. Dlatego też powinnaś mieć kogoś, kto odwiezie Cię do domu po zabiegu i zostanie z Tobą przez pierwszą noc.

Powikłania

Istnieje szereg potencjalnych powikłań, które mogą wystąpić po operacji zmniejszenia piersi. Należą do nich nadmierne krwawienie, zakrzepy krwi, utrata możliwości karmienia piersią oraz możliwość niezadowolenia z wyników. Ważne jest, aby omówić możliwe komplikacje z chirurgiem przed operacją. W ten sposób możesz przygotować się do powrotu do zdrowia i uniknąć ryzyka.

Jednym z najczęstszych powikłań jest infekcja. Jest to spowodowane tym, że zabieg wiąże się z nacięciami. To sprawia, że pacjent jest podatny na zakażenia, a osoby z osłabionym układem odpornościowym są bardziej podatne na infekcje. Po zabiegu pacjenci powinni zachować szczególną ostrożność, aby nie dotykać nacięć. Powinni również przyjmować przepisane antybiotyki.

Pacjentki poddawane operacji zmniejszenia piersi powinny unikać palenia papierosów przez okres co najmniej czterech tygodni przed zabiegiem. Palenie zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych, dlatego ważne jest, aby rzucić je w miarę możliwości. Osoby palące powinny również zaprzestać picia alkoholu. Palenie wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań u kobiet, które przeszły operację zmniejszenia piersi.

Obfite krwawienie po operacji może być niebezpieczne i może wymagać transfuzji krwi lub kolejnej operacji. Wpłynie ono również na ostateczne wyniki operacji. Pacjentki powinny poinformować chirurga, jeśli przyjmują jakiekolwiek leki, które zwiększają ryzyko krwawienia. Zakażenie może również dotyczyć rany i może wymagać zastosowania antybiotyków.

Jeśli kobieta jest w ciąży, powinna odłożyć operację do czasu po zakończeniu ciąży. Ciąża powoduje powiększenie piersi. Jeśli planuje kolejną ciążę, powinna odłożyć operację do czasu po ciąży. Jeśli zamierza karmić piersią, również powinna odłożyć zabieg do czasu po porodzie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *