23 maja, 2024
Co powinnaś wiedzieć przed operacją zmniejszenia piersi

Co powinnaś wiedzieć przed operacją zmniejszenia piersi

Przed poddaniem się operacji zmniejszenia piersi, musisz być świadoma ryzyka i skutków ubocznych zabiegu. Oprócz omówienia ryzyka, powinnaś również dowiedzieć się więcej na temat schematów nacięć, popularnych leków, których powinnaś unikać oraz czasu rekonwalescencji. Te wskazówki mogą pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dotyczącą operacji i być poinformowanym o zabiegu przed planowaną operacją.

Wzory nacięć

Istnieje wiele wzorów nacięć stosowanych w chirurgii zmniejszania piersi, a wybór jednego z nich zależy od tego, ile kobieta chce zmienić kształtu i zmniejszyć. Schemat Wise obejmuje trzy nacięcia na każdej piersi, jedno poziome i jedno pionowe od dołu otoczki do fałdu. Model Lollipop wymaga tylko dwóch nacięć na każdej piersi, ale może nie doprowadzić do znacznej redukcji lub zmiany kształtu.

Inny wzór nacięcia nazywany jest wzorem „dziurki od klucza”. Jest on często stosowany u pacjentek szukających mniejszych redukcji niż większe. Wzór „Lizak” polega na pionowym nacięciu wokół otoczki i w dół piersi do połowy. Tkanka piersi pacjentki jest następnie usuwana przez nacięcie i zamykana szwami.

Schemat pionowego nacięcia jest doskonałym wyborem dla kobiet z umiarkowaną ilością tkanki piersi lub minimalnym zwiotczeniem sutków. Ten wzór tworzy bliznę w kształcie lizaka i nie jest idealny dla kobiet o znacznym obwisaniu sutków. Chociaż pionowy wzór nacięcia jest stosunkowo mniej widoczny, nie zapewnia on takiego samego stopnia podniesienia piersi jak wzór poziomy.

Wzorzec mądry jest najstarszą i najczęściej stosowaną techniką w chirurgii zmniejszania piersi. Polega ona na nacięciu wokół otoczki, a następnie przejściu poziomo pod piersią w celu zmniejszenia rozmiaru i kształtu otoczki. Technika ta skutkuje mniejszą blizną niż pozostałe dwie metody i jest idealna dla kobiet z dużym biustem. Inną popularną techniką zmniejszania piersi jest schemat Anchor Incision, który jest również znany jako schemat „odwróconego T”. Te wzory nacięć pozwalają chirurgom na usunięcie większej ilości tkanki i zmniejszenie umiarkowanego do poważnego zwiotczenia piersi.

Efekty uboczne

Pomimo tego, że operacja zmniejszenia piersi jest bezpieczną i powszechną procedurą, istnieją pewne możliwe efekty uboczne. Należą do nich utrata czucia sutka, infekcje i złe gojenie się ran. Ponadto, operacja zmniejszenia piersi może spowodować obumarcie tkanki tłuszczowej w piersiach i skóry sutków. Może to pozostawić pacjentkę z nierówno ukształtowaną klatką piersiową. Osoby rozważające zabieg powinny również omówić z chirurgiem, czy planują karmić piersią po operacji.

Chociaż czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi jest krótki, pacjentki powinny unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów przez tydzień lub dwa. Czynności te mogą spowodować obciążenie nacięcia i zwiększyć ryzyko nadmiernego krwawienia. Ponadto, pacjenci mogą doświadczyć zmian w odczuwaniu sutków, a lekarz może zalecić doustne leki przeciwbólowe. Oprócz bólu fizycznego, blizny są powszechne po operacji zmniejszenia piersi. Podnoszenie ciężkich przedmiotów wkrótce po operacji może nasilić blizny i wynikający z nich ból.

Podczas operacji zmniejszenia piersi chirurg wykonuje nacięcia wzdłuż otoczki i pod piersią. Następnie usuwany jest nadmiar tkanki wraz z częścią tkanki gruczołowej. Następnie brodawka sutkowa jest ponownie mocowana w wyższym punkcie piersi. Pozostała skóra jest zamykana taśmą chirurgiczną lub szwami. W jednej lub obu piersiach może zostać umieszczony dren, aby umożliwić odpływ płynu.

Proces ten jest wydarzeniem zmieniającym życie, które może poprawić jakość życia kobiety. Posiadanie dużych piersi może prowadzić do fizycznych i emocjonalnych skutków ubocznych, w tym bólu pleców, rowków na ramionach, trudności w poruszaniu się i stresu związanego z opcjami ubrań. Z pomocą operacji zmniejszenia piersi, kobiety mogą cieszyć się nowo odnalezionym poczuciem siebie i odzyskać pewność siebie, aby czuć się pewnie o swoim wyglądzie.

Wspólne leki, których należy unikać

Przed zabiegiem najlepiej skonsultować się z chirurgiem plastycznym w sprawie stosowania niektórych leków, w tym ibuprofenu i aspiryny. Oba te leki mogą potencjalnie zwiększać krzepliwość krwi i spowalniać proces gojenia. Podobnie witamina E jest znana z tego, że zwiększa krwawienie, co może być szkodliwe dla organizmu po operacji.

Ogólnie rzecz biorąc, należy zaprzestać przyjmowania tych leków co najmniej dwa tygodnie przed operacją. Należy również unikać leków, które rozrzedzają krew. Leki te mogą również powodować nieprawidłowe siniaki i krwawienie, co może utrudnić proces gojenia. Niektóre z tych leków mogą również powodować inne powikłania.

Ibuprofen jest powszechnie stosowanym środkiem przeciwbólowym bez recepty, który wiele osób ma już w domu. Leki te muszą być przyjmowane zgodnie z harmonogramem. Jeśli przyjmujesz ibuprofen, powinieneś wziąć dwie tabletki 200-mg wieczorem przed operacją. Jeśli przyjmujesz naproksen, powinieneś wziąć jedną tabletkę każdego ranka i wieczorem.

Inne popularne leki, których należy unikać przed operacją zmniejszenia piersi to te, które rozrzedzają krew. Niektóre leki ziołowe i suplementy mogą zakłócać działanie znieczulenia i nie powinny być przyjmowane przed operacją. Niektóre z tych leków to aspiryna, Aleve, Advil, Motrin i Bufferin. Inne leki, które mogą powodować krwawienie, to Tylenol, Coumadine i Alka Seltzer.

Przed operacją należy poinformować chirurga o wszelkich lekach, które można przyjmować. Niektóre leki muszą być odstawione i ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o planie leczenia. Na ogół kompleksowa lista leków znajduje się w pakiecie przedoperacyjnym.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi zależy od wielu czynników. Zazwyczaj po zabiegu pacjentki muszą wziąć co najmniej dwa tygodnie wolnego od pracy. W tym czasie nie mogą one wykonywać forsownych ćwiczeń ani podnosić niczego ponad głowę. Istotne jest również, że mają opiekę osób dorosłych przez pierwsze kilka dni po zabiegu, aby zapewnić pełny powrót do zdrowia. Po pierwszych kilku dniach pacjenci są w stanie powrócić do normalnych czynności.

W pierwszym tygodniu po zabiegu obrzęk i ból będą prawdopodobnie najbardziej dominującymi efektami ubocznymi. Pacjenci będą musieli przyjmować przepisane leki przeciwbólowe, które pomogą zmniejszyć ból. W okresie rekonwalescencji kluczowe znaczenie ma również odpoczynek i picie dużej ilości wody. Przez pierwsze sześć tygodni po zabiegu pacjenci powinni unikać forsownych zajęć i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi jest różny i zależy od zakresu operacji oraz naturalnego tempa gojenia się pacjentki. W niektórych przypadkach pacjentki są w stanie chodzić tego samego dnia co operacja. W innych przypadkach mogą one brać prysznic kilka dni po operacji. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować pomocy przy ubieraniu się. W zależności od rozległości zabiegu, pacjentki mogą potrzebować kilku tygodni przerwy w pracy, zanim będą mogły wrócić do normalnych zajęć.

Po operacji zmniejszenia piersi pacjentki powinny nadal obserwować swoje piersi. Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się lub pogarsza, powinny skontaktować się z lekarzem. Jeśli wystąpi silny obrzęk lub ból, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Powinny również nadal dbać o swoje piersi, dopóki nie wyzdrowieją prawidłowo.

Koszt

Koszt operacji zmniejszenia piersi różni się znacznie w zależności od wielu czynników, w tym opłaty chirurga, opłaty szpitala, znieczulenia i kosztów ogólnych. Na koszt może mieć również wpływ pobyt w szpitalu i techniki stosowane podczas operacji. Całkowity koszt będzie wyższy, jeśli operacja jest wykonywana z innym zabiegiem, ale niższy, jeśli jest wykonywana samodzielnie.

Przed poddaniem się operacji zmniejszenia piersi pacjentka powinna skontaktować się z kasą chorych w celu uzyskania pokrycia kosztów. Kasa chorych będzie musiała przygotować ekspertyzę przed zatwierdzeniem zabiegu. Decyzja firmy ubezpieczeniowej trwa zazwyczaj około pięciu tygodni. Jeśli ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów, pacjentka ma prawo złożyć odwołanie. Koszt operacji zmniejszenia piersi obejmuje wstępne badania, konsultacje oraz koszty sprzętu i personelu kliniki chirurgicznej.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych pokrywa koszty operacji zmniejszenia piersi, jeżeli jest ona konieczna z medycznego punktu widzenia, ale wymagania dotyczące kwalifikacji różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Na przykład, pacjentka musi mieć fizyczne objawy związane z dużymi piersiami, które wpływają na jej zdolność do funkcjonowania lub jakość życia. Ponadto chirurg powinien znać specyfikę planu ubezpieczeniowego pacjentki.

Większość kobiet dość szybko wraca do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi. Niektóre mogą wrócić do pracy i innych zajęć już po dwóch dniach. Kobiety powinny jednak unikać podnoszenia ciężarów i spania na plecach przez pierwsze trzy do czterech tygodni po operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *