18 maja, 2024
Nagłe zmniejszenie jednej piersi - co robić?

Nagłe zmniejszenie jednej piersi – co robić?

Jeśli właśnie przeszłaś operację zmniejszenia jednej piersi, być może zastanawiasz się, co robić dalej. Oprócz tego, że powinnaś wiedzieć, czego się spodziewać w trakcie i po zabiegu, powinnaś również być świadoma oznak obrzęku i krwawienia. Twój lekarz może pomóc Ci zarządzać tymi kwestiami. Ponadto, możesz spodziewać się pewnej bolesności i dyskomfortu po zabiegu.

Nagłe zmniejszenie jednej piersi

Jeśli niedawno miałaś operację zmniejszenia piersi, możesz się zastanawiać, czego się spodziewać. Możesz spodziewać się bólu przez kilka dni i obrzęku przez okres do trzech miesięcy. Podczas rekonwalescencji możesz potrzebować dodatkowej pomocy w pracach domowych i opiece nad dziećmi. Powinnaś również unikać prowadzenia samochodu, dopóki nie będziesz odczuwać bólu przy zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Przez kilka tygodni nie należy również wykonywać żadnych forsownych ćwiczeń ani dźwigać ciężarów.

Objawy obrzęku i zasinienia powinny być jak najszybciej ocenione przez lekarza. Skóra na piersi może być błyszcząca i może wystąpić łagodne lub silne swędzenie. Pomocne mogą być leki przeciwhistaminowe. Jeśli jednak skóra jest gorąca lub czerwona, najlepiej natychmiast zażyć środek przeciwbólowy. Ponadto możesz zauważyć, że piersi nie czują się tak samo lub nie wyglądają tak samo w ciągu kilku dni po operacji. Jeśli tak jest, istnieje szansa, że możesz mieć halucynacje lub niespójne zachowanie – te dane są skutkiem badań redakcji strony ezwierzaki24.pl.

Lekarz powinien być w stanie powiedzieć Ci, czy możesz mieć operację od razu, czy też musisz poczekać, aż przestaniesz karmić piersią, aby poddać się zabiegowi. Powinnaś również wiedzieć, że istnieje wysokie ryzyko ponownego wystąpienia po operacji zmniejszenia piersi i być może będziesz musiała odwiedzać swojego lekarza co około sześć miesięcy, aby monitorować wyniki.

Oznaki krwawienia

Nagłe zmniejszenie jednej piersi – oznaki i objawy krwawienia są powszechne po operacji zmniejszenia piersi. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz, że Twoje piersi są nagle większe niż zwykle lub że doświadczasz siniaków i krwawienia. Obrzęk jest kolejnym częstym objawem, dlatego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Krwawiący sutek jest oznaką zaburzenia piersi, ale nie musi oznaczać, że przyczyną jest rak piersi. Może to być oznaka łagodnego stanu, takiego jak zakażenie tkanek piersi. Inną możliwą przyczyną krwawiących sutków jest wzrost zwany brodawczakiem wewnątrzprzewodowym. Wzrost ten może wpływać na przewody, którymi mleko jest transportowane do sutka.

Leczenie

Nagłe zmniejszenie jednej piersi – leczenie polega na usunięciu części piersi. Zabieg chirurgiczny pozostawia bliznę, która często jest widoczna. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu pierś będzie błyszcząca i obrzęknięta. Łagodne do umiarkowanego swędzenie jest powszechne, a leki przeciwhistaminowe mogą być przyjmowane w celu leczenia dyskomfortu. Ponadto, jedna pierś może czuć się lub wyglądać na mniejszą niż druga. Nagłe zmniejszenie jednej piersi – zabieg może wywołać wrażenie, że pacjentka ma duży biust, pomimo jego symetryczności.

Nagłe zmniejszenie jednej piersi – zabieg może być przeprowadzony u pacjentek w dobrym stanie zdrowia lub cierpiących na problemy związane z piersiami. Niektóre pacjentki przed poddaniem się operacji mogą czekać do zakończenia karmienia piersią, inne zaś do czasu po zakończeniu okresu dojrzewania. Operacja jest ryzykowna, a pacjentkom zaleca się regularne badania kontrolne po jej przeprowadzeniu.

Rekonwalescencja pooperacyjna może trwać kilka tygodni. Będziesz odczuwać ból przez kilka dni i możesz odczuwać obrzęk przez okres do trzech miesięcy. Będziesz potrzebował dużo wsparcia w tygodniach po zabiegu, w tym opieki nad dziećmi i zakupów. Należy również unikać prowadzenia samochodu, dopóki nie będzie już bolesne, aby nosić pasy bezpieczeństwa. Ponadto, należy unikać ciężkiego podnoszenia i forsownych ćwiczeń. Minie również kilka miesięcy zanim blizny zbledną.

Przed poddaniem się operacji skonsultuj się z chirurgiem piersi i omów z nim pożądany rezultat. Pomoże Ci to sformułować realistyczne oczekiwania wobec operacji. Jeśli wyniki będą gorsze od oczekiwanych, lekarz może zasugerować podniesienie piersi, które ujędrni i zmieni ich położenie. Chirurg może również usunąć nadmiar skóry otaczającej piersi, jeśli jest to konieczne w danym przypadku. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel pokryje koszty usunięcia skóry.

Bolesność i dyskomfort po zabiegu

Po zabiegu normalne jest odczuwanie bolesności i dyskomfortu. Objawy te mogą jednak nie trwać długo. Oprócz obrzęku, pacjent może również odczuwać ból nerwów. W takim przypadku można podać pacjentowi leki, które zminimalizują ból. Po operacji, jeden bark może również czuć się sztywny. Jednakże fizjoterapeuci mogą pokazać pacjentowi ćwiczenia, które poprawiają ruch.

W pierwszym tygodniu pacjenci powinni ograniczyć liczbę czynności, w które się angażują. Powinni również unikać ciężkiego podnoszenia lub skręcania. Najlepiej byłoby, gdyby pacjenci unikali forsownych ćwiczeń przez 3 tygodnie. Jednakże, lekkie ćwiczenia są w porządku. Niektórzy pacjenci są w stanie wznowić lekką aktywność zaraz po operacji.

W rzadkich przypadkach w pobliżu nacięcia może powstać seroma. W takim przypadku krew może się zbierać i krzepnąć w tym miejscu. W ten sposób powstaje niewielki guzek. Obecność tego guzka może świadczyć o poważniejszym problemie. Podczas gdy większość krwiaków jest nieszkodliwa, kilka z nich może być dość bolesnych. Jeśli doświadczasz tych objawów, skontaktuj się ze swoim chirurgiem plastycznym. On lub ona będzie w stanie leczyć problem.

Po operacji będziesz mieć pewne krwawienie i obrzęk. Są to normalne reakcje organizmu na uraz. Jednak opuchlizna będzie stopniowo ustępować. Po trzech do pięciu dniach stanie się mniej zauważalny. Niektóre obrzęki mogą rozprzestrzeniać się na żebra, brzuch, biodra lub nogi.

Powinnaś spodziewać się, że po zabiegu zmniejszenia piersi będziesz odczuwać pewien ból. Może on trwać od kilku dni do sześciu miesięcy. Ból może dotyczyć jednej lub obu piersi. Należy skonsultować się z chirurgiem, jeśli zauważysz jakikolwiek ból po zabiegu.

Korekta zrekonstruowanej piersi

Po zabiegu zmniejszenia piersi kobieta może zażyczyć sobie korekty zrekonstruowanej piersi w celu poprawy symetrii. Można to zrobić podczas drugiego lub trzeciego etapu rekonstrukcji implantami. Czasami zrekonstruowana pierś wydaje się wyższa po jednej stronie klatki piersiowej niż po drugiej. Czasami jest to spowodowane różnicami w wadze lub położeniu implantu.

Po przejściu tego typu rekonstrukcji piersi kobieta musi przestrzegać zaleceń chirurga. Może zostać jej zalecone unikanie niektórych czynności, takich jak podnoszenie głowy i forsowna aktywność. Ponadto niektóre czynności seksualne mogą być zabronione. Należy skonsultować się z chirurgiem w sprawie tych ograniczeń.

Fizykoterapia jest doskonałą opcją dla kobiet, które przeszły zabieg rekonstrukcji piersi. Może ona pomóc kobietom poprawić zakres ruchu i zmniejszyć ból związany z miejscem pobrania. Pomaga również kobietom dostosować się do nowych ograniczeń fizycznych i znaleźć bezpieczne sposoby wykonywania codziennych zadań. Pomimo możliwości wystąpienia powikłań, badania wykazały, że kobiety, które miały zabieg rekonstrukcji piersi nie mają zwiększonego ryzyka nawrotu raka piersi. Informują one również, że rekonstrukcja nie utrudnia wykrycia nawrotu raka piersi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *