20 kwietnia, 2024
Jakie są powikłania po operacji zmniejszenia piersi?

Jakie są powikłania po operacji zmniejszenia piersi?

Powikłania po operacji zmniejszenia piersi są rzadkie, ale mogą być bolesne lub niekomfortowe. Mogą też z czasem zmienić kształt piersi. Do rzadkich powikłań należą: zakrzepica żył głębokich, uszkodzenie płuc lub klatki piersiowej, uszkodzenie nerwów. Możesz zminimalizować swoje ryzyko i zapewnić sobie bezpieczeństwo, badając potencjalne powikłania przed operacją.

Zakrzepica żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich (DVT) to poważny stan, który tworzy się w żyłach głębokich ciała. Stan ten uniemożliwia przepływ krwi i może zagrażać życiu. Zazwyczaj występuje w nodze, ale może wystąpić w dowolnym miejscu ciała. W niektórych przypadkach może mieć wpływ na płuca, gdzie może spowodować zatorowość płucną. Chociaż DVT jest poważnym powikłaniem, istnieją kroki, które pacjent może podjąć, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tego stanu.

Na szczęście zakrzepica żył głębokich po zmniejszeniu piersi jest rzadkim powikłaniem. Większość pacjentek zgłasza, że jest zadowolona ze swoich wyników. Zdarzają się jednak przypadki, że pacjentki odczuwają niepokój lub mają trudności z zaakceptowaniem swojego nowego wyglądu po zabiegu. Jeśli nie jesteś pewna, czy jesteś kandydatką do tego zabiegu, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Podczas zabiegu chirurg może wprowadzić dren do rany w każdej piersi, aby umożliwić odpływ płynu i krwi z tego miejsca. Dren zostanie podłączony do butelki próżniowej. Dren zostanie usunięty po 24 do 48 godzinach, zgodnie z zaleceniami lekarza. Po usunięciu drenu może wystąpić niewielki wyciek. Jeśli tak się stanie, do jego wchłonięcia należy użyć lekkiej podkładki z gazy.

Zakażenia

Zakażenia po operacji zmniejszenia piersi mogą wystąpić w wyniku różnych powikłań. Jednym z takich powikłań jest zakażenie tkanek głębokich, które może dotyczyć tkanki gruczołowej i mięśniowej piersi. W niektórych przypadkach zakażenie tkanek głębokich może zagrażać życiu. Objawy mogą obejmować silny ból i dyskomfort w piersi. Opcje leczenia zależą od ciężkości zakażenia i obejmują operację leczniczą lub dożylne podawanie antybiotyków.

Jeśli po operacji wystąpi zakażenie piersi, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Infekcja może doprowadzić do ponownego otwarcia się rany i utrudnić zanikające blizny. Chociaż blizny będą początkowo wyglądać na czerwone i lekko grudkowate, z czasem powinny się poprawić dzięki regularnym masażom. U niewielkiego odsetka pacjentów mogą powstać blizny keloidowe, które są uniesione i swędzą. Chociaż blizny keloidowe nie są częstym problemem po operacji zmniejszenia piersi, u niektórych pacjentek powstają one po zabiegu.

Zakażenia po operacji zmniejszenia piersi są rzadkie, ale mogą wystąpić. Według Centers for Disease Control and Prevention, około 2 procent kobiet rozwinie infekcję po operacji zmniejszenia piersi. Antybiotyki często mogą wyleczyć infekcje, ale w niektórych przypadkach wymagane są również operacje naprawcze. Zakażenia po operacji zmniejszenia piersi mogą być kosztowne, dlatego ważne jest, aby omówić to ryzyko z chirurgiem przed zabiegiem.

Zakażenia po operacji zmniejszenia piersi mogą wystąpić z powodu bakterii atakujących nacięcie chirurgiczne. Nacięcia są bramą, przez którą choroby mogą dostać się do organizmu. Istnieją różne rodzaje infekcji, a pacjenci ze słabym układem odpornościowym są bardziej narażeni na ryzyko. Jeśli dojdzie do zakażenia, jest ono zazwyczaj powierzchowne i może być leczone za pomocą doustnych antybiotyków.

Dehiscencja rany to kolejny potencjalny problem. Stan ten występuje, gdy brzegi nacięcia rozdzielają się przed zagojeniem. Stan ten może prowadzić do zakażenia i krwawienia. W takich przypadkach pacjenci powinni nosić biustonosze chirurgiczne przez okres zalecany przez chirurga plastycznego. Powinni również przyjmować przepisane leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pacjenci powinni dokładnie przestrzegać instrukcji pooperacyjnych, aby zapobiec infekcjom. Instrukcje te pomogą przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Niektóre z tych instrukcji mogą obejmować bandaże uciskowe, rurki drenażowe i antybiotyki. Dokładne przestrzeganie tych instrukcji może zmniejszyć ryzyko infekcji i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Blizny

Istnieje wiele różnych rodzajów blizn, które mogą pozostać po operacji zmniejszenia piersi. Blizny te mogą mieć różną wielkość i lokalizację, w zależności od sposobu wykonania nacięcia. Niektóre rodzaje blizn są przede wszystkim poziome, takie jak blizny typu „anchor pattern” lub „keyhole”, podczas gdy inne są pionowe.

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie blizn po operacji zmniejszenia piersi jest dokładne stosowanie się do zaleceń chirurga. Utrzymywanie ran po nacięciach w czystości sprzyja procesowi gojenia. Ponadto, zainfekowane nacięcia powinny być natychmiast leczone. Zaniechanie tego może spowodować bardziej widoczne blizny. Należy również unikać ekspozycji na ostre światło słoneczne oraz palenia papierosów, ponieważ mogą one spowodować, że blizny staną się bardziej widoczne.

Masaż blizn jest skutecznym sposobem na zminimalizowanie wyglądu blizny. Ten rodzaj masażu polega na wykonywaniu opuszkami palców serii okrężnych i pionowych ruchów. Ma to na celu zwiększenie ilości kolagenu w tym obszarze i zmniejszenie dyskomfortu. Moffitt Cancer Center zaleca, aby masaż blizny był wykonywany dwa razy dziennie przez dwa do trzech tygodni po operacji. Po dwóch tygodniach można powtarzać masaż do trzech razy dziennie.

Po operacji zmniejszenia piersi pozostaje blizna. Wielkość blizny zależy od zastosowanej techniki. Ogólnie rzecz biorąc, techniki o krótszych bliznach pozostawią najmniej widoczne blizny. Jeśli jednak masz nadmierne blizny i martwisz się nimi, możesz chcieć skorzystać z zabiegu rewizyjnego.

Istnieje kilka różnych technik zmniejszania blizn po operacji zmniejszenia piersi. W zależności od zastosowanej techniki, blizny mogą mieć postać od niewielkiej czerwonej grudki do delikatnej linii. Ogólnie rzecz biorąc, blizny zmniejszają się w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy. W końcu blizny staną się mniej widoczne i zostaną przykryte przez naturalną skórę.

Nacięcia powstałe podczas zabiegu będą się goić poprzez tworzenie nowych włókien kolagenowych. Ta nowa tkanka blizny będzie podobna do skóry, ale nie tak mocna. Blizny mogą być obecne do sześciu tygodni po zabiegu. Proces ten wymaga dużo cierpliwości. Twój lekarz udzieli Ci wskazówek, jak dbać o bliznę. Jeśli będzie Pani przestrzegać zaleceń chirurga, blizny będą mniej widoczne i całkowicie wygoją się w ciągu jednego roku.

Przyszłe karmienie piersią

Po operacji zmniejszenia piersi karmienie piersią może być trudne. Jest to wymagające fizycznie i emocjonalnie, ale karmienie piersią jest ważne dla zdrowia dziecka. Regularne przyjmowanie środków przeciwbólowych pomoże zmniejszyć dyskomfort. Jeśli jednak odczuwasz uporczywy ból, powinnaś porozmawiać o tym z personelem szpitala.

Ilość tkanki usuniętej z piersi podczas operacji zmniejszenia piersi może wpłynąć na Twoją zdolność do karmienia piersią. Ponadto niektóre zabiegi mogą przeciąć nerwy otoczki, co może ograniczyć ilość mleka, które możesz wyprodukować. Jednak większość kobiet z nienaruszoną anatomią piersi może karmić piersią bez żadnych komplikacji. W razie potrzeby możesz również stosować suplementy, które pomogą Ci wyprodukować więcej mleka.

Chociaż operacja zmniejszenia piersi może wpłynąć na produkcję mleka, wiele kobiet z powodzeniem karmi piersią po operacji. Jednak nie zawsze tak jest i karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi wymaga dodatkowej ostrożności. Twój chirurg powinien wyjaśnić Ci ryzyko i korzyści związane z karmieniem piersią przed operacją. W tym okresie będziesz musiała zwrócić szczególną uwagę na przyrost wagi dziecka i ilość wypróżnień. Jeśli rozważasz karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi, ważne jest, aby skonsultować się z konsultantem laktacyjnym IBCLC.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *