18 maja, 2024
Czy piersi kurczą się podczas menopauzy?

Czy piersi kurczą się podczas menopauzy?

Kiedy kobieta zbliża się do menopauzy, jej poziom estrogenu zaczyna znacząco spadać, co powoduje, że jej piersi obwisają i tracą objętość. Tkanka gruczołowa w piersiach również zaczyna się kurczyć, ponieważ jej system mleczny przestaje działać, przez co piersi stają się mniej gęste i tłuste. Możesz też zauważyć, że Twoje piersi zmieniły rozmiar, kształt i wielkość sutków.

Zmiany w wielkości piersi

Podczas menopauzy poziom estrogenów w organizmie spada, powodując zmiany w wielkości piersi. Piersi mogą stać się mniej pełne lub mieć grudki. Choć zmiany te nie muszą być oznakami raka piersi, należy zgłosić się do lekarza, jeśli guzki nie ustępują lub pozostają tej samej wielkości.

Według badań z 2004 roku, około jedna na pięć kobiet doświadczy zmiany wielkości piersi. Najczęstszą przyczyną tej zmiany jest przyrost wagi. Utrata estrogenów powoduje zmniejszenie gruczołów mlecznych, a miejsce to przejmuje tkanka tłuszczowa. Na szczęście, jeśli rozmiar Twoich piersi ulega wahaniom po menopauzie, możesz zacząć podejmować kroki w celu zwalczania zmiany rozmiaru.

Zmiany rozmiaru piersi podczas menopauzy są naturalną częścią starzenia się – dane te zostały zgromadzone przez specjalistów serwisu Domowy poradnik. Poziom hormonów zaczyna spadać około 35 roku życia i stopniowo zmniejsza się aż do połowy lat 40. Proces ten powoduje szereg innych zmian w Twoim ciele, w tym w piersiach. Zmiany te mogą prowadzić do bólu piersi. Oprócz bólu, Twoje piersi mogą również stracić pełnię lub jędrność.

Chociaż zmiany w wielkości piersi podczas menopauzy są często normalne, powinnaś zlecić lekarzowi ich sprawdzenie, jeśli zauważysz guzki lub inne nieprawidłowości. Twoje piersi zbudowane są z tłuszczu, tkanki gruczołowej, węzłów chłonnych, żył i nerwów. Podczas menopauzy poziom estrogenów spada jeszcze bardziej, a tkanka gruczołowa w Twoich piersiach zaczyna się zmniejszać. Tkanka tłuszczowa zajmuje więcej miejsca niż tkanka gruczołowa i może powodować guzkowatość. Podczas gdy niektóre kobiety zachowują tkankę tłuszczową w swoich piersiach, inne ją tracą.

Zmiany wielkości piersi w okresie menopauzy mogą mieć niekorzystny wpływ na jakość Twojego życia. Jeśli niepokoi Cię ta zmiana, porozmawiaj z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy mogą Cię wesprzeć. Twój lekarz również będzie mógł udzielić Ci porady i wsparcia.

Zmiany kształtu piersi

Proces menopauzy zmienia ciało kobiety na wiele sposobów, w tym kształt piersi. Piersi kobiet tracą tkankę i tłuszcz, a gruczoły sutkowe zaczynają się kurczyć. Zmiany te spowodowane są spadkiem produkcji estrogenów w organizmie. Bez estrogenu tkanka gruczołowa kurczy się, co skutkuje mniejszymi, bardziej płaskimi piersiami. Tkanka łączna podtrzymująca piersi również traci swoją elastyczność, powodując zwiotczenie piersi. Zmienia się także kształt otoczki, a brodawka sutkowa może się wkręcić.

Piersi mogą stać się bolesne i tkliwe podczas menopauzy. Czasami sutki mogą się odwrócić lub wypływać. Jeśli te objawy wystąpią, należy zgłosić się do lekarza. Może to być znak ostrzegawczy menopauzy. Odpowiednie dbanie o swoje ciało podczas menopauzy może pomóc zminimalizować problemy związane z bólem piersi.

Kobiety, które zbliżają się do menopauzy, mogą chcieć mieć większe piersi. Chociaż rozmiar piersi nie zmienia się drastycznie z dnia na dzień, większość kobiet doświadcza zauważalnego wzrostu piersi. W rzeczywistości jedna na pięć kobiet będzie potrzebowała większego biustonosza po menopauzie, podczas gdy tylko 1,7% będzie potrzebowała mniejszego. Zmiany te są spowodowane przesunięciem hormonów, głównie estrogenu. Kiedy estrogen jest niewystarczający, gruczoły mleczne w piersiach zaczynają się zamykać i zastępuje je tłuszcz.

Największą zmianą jest kształt piersi. Warto zauważyć, że brodawka sutkowa jest umieszczona nieco niżej niż reszta piersi. Sutek może się obrócić do wewnątrz, stać się powiększony lub produkować wydzielinę. Skóra wokół sutka może również stać się łuszcząca, czerwona lub ściągnięta. Zmiany te są często spowodowane nieprawidłowym stanem piersi, takim jak hiperplazja. Stany te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi.

Jeśli rozmiar Twoich piersi powoduje dyskomfort, możesz rozważyć zabieg chirurgiczny w celu ich zmniejszenia. Chociaż hormonalna terapia zastępcza pomaga w niektórych zmianach zachodzących podczas menopauzy, nie powstrzyma ona obwisłości piersi. Oprócz zabiegu chirurgicznego, możesz również spróbować naturalnych metod leczenia. Metody te mogą pomóc złagodzić objawy, takie jak masaż i relaksacja.

Zmiany w wielkości sutków

Gdy kobieta zbliża się do menopauzy, poziom jej hormonów drastycznie spada. To powoduje, że tkanka gruczołowa w piersi kurczy się i obwisa. Ponadto jej piersi mogą nie wydawać się tak pełne jak wcześniej, a kształt sutków może się zmienić.

Chociaż utrata estrogenów może zwiększyć rozmiar sutka, nie oznacza to, że musisz z niego zrezygnować. W rzeczywistości może to nawet spowodować, że urośnie Ci większa pierś. Jest to powszechny efekt wymiany estrogenów, który koncentruje się wzdłuż środkowej części ciała.

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze zmianami w piersiach jest regularne wykonywanie samobadania piersi. To może pomóc Ci poradzić sobie ze zmianami podczas gdy dostosowujesz się do nowego ciała. Możesz również szukać pomocy u lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki ds. zdrowia kobiet w lokalnym ośrodku zdrowia.

Zmiany rozmiaru piersi są częstym objawem menopauzy, ale mogą też być zupełnie nagłe. Oprócz zmiany rozmiaru piersi, u kobiet mogą pojawić się również torbiele. Cysty to łagodne guzki wypełnione płynem, ale kobiety, które znajdą guzek, powinny udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Inne zmiany w piersiach obejmują szerszą przerwę między piersiami i mniejsze piersi, ale największą zmianą jest często rozmiar piersi.

Chociaż zmiany wielkości piersi w okresie menopauzy są często przypisywane starzeniu się, mogą być również wynikiem zmian hormonalnych. Podczas gdy większość kobiet doświadcza kurczenia się piersi, jedna piąta kobiet zauważa, że ich piersi stają się większe. W niektórych przypadkach kobiety zaczynają zauważać tę zmianę jeszcze przed wystąpieniem menopauzy.

Wpływ hormonalnej terapii zastępczej

Wśród kobiet, które przeszły hormonalną terapię zastępczą, pomenopauzalny rozmiar piersi może się zmniejszyć. Stało się to przedmiotem wielu dyskusji. Istnieją jednak ograniczone dowody na jego efekty. W jednym badaniu, opublikowanym w 2017 roku, stwierdzono, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie było związane ze zmniejszeniem rozmiaru piersi.

Chociaż hormonalna terapia zastępcza może mieć wpływ na wielkość piersi w okresie menopauzy, kobiety powinny również zrozumieć ryzyko. Na przykład kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą mogą doświadczać nieprzyjemnych, a nawet bolesnych objawów. Hormonalna terapia zastępcza może powodować torbiele piersi związane z estrogenem, które nie są rakowe. Poza tym, hormonalna terapia zastępcza może nie być skuteczna w zmniejszaniu bólu i tkliwości piersi. Ponadto kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą powinny zachować zdrową dietę, ograniczyć spożycie soli i ostrych potraw oraz ograniczyć spożycie alkoholu. Powinny również unikać kofeiny, kawy i napojów gazowanych zawierających kofeinę.

Chociaż wykazano, że terapia łączona estrogenem i progestyną poprawia wielkość piersi w okresie menopauzy, istnieją poważne obawy dotyczące ryzyka związanego z przyjmowaniem samych hormonów. W rzeczywistości w jednym z ostatnich badań wykazano, że kobiety przyjmujące same estrogeny miały większe ryzyko wystąpienia raka piersi i raka macicy.

Jednak wyniki te są niespójne i brakuje długoterminowych badań oceniających wpływ terapii na wielkość piersi. Dotychczas jedynym wiarygodnym badaniem na ten temat jest metaanaliza z udziałem indywidualnych uczestników obejmująca ponad sto tysięcy kobiet po menopauzie. Ponad połowa z nich stosowała hormony w czasie menopauzy, więc liczby są wystarczająco duże, by wykluczyć przypadek. Mimo to autorzy stwierdzili, że wszystkie rodzaje MHT były związane z większym ryzykiem raka piersi. Zwiększone ryzyko było szczególnie wyższe u kobiet stosujących preparaty estrogenowo-progestagenowe niż u kobiet przyjmujących wyłącznie preparaty estrogenowe. Również związki te były silniejsze w przypadku nowotworów estrogenowo-receptorowych.

Chociaż terapia wyłącznie estrogenowa może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi, to kobiety, które stosują terapię wyłącznie estrogenową przez krótszy okres czasu, są narażone na mniejsze ryzyko.

Opcje leczenia

Piersi zmieniają się, gdy kobieta osiąga menopauzę, a wahania poziomu estrogenów powodują kurczenie się tkanki gruczołowej. Gdy tak się dzieje, piersi tracą elastyczność i mogą wydawać się obwisłe lub płaskie. Poza obwisłymi piersiami, piersi mogą stracić swoją pełność i mogą stracić trochę definicji sutków. Na szczęście istnieją opcje leczenia dostępne dla kobiet, które doświadczają tego problemu.

Zanik piersi może być normalnym zjawiskiem po menopauzie, ale może być również oznaką zaburzeń. Na przykład, kobiety, które przeszły leczenie raka piersi mogą cierpieć na objawy związane z niskim poziomem estrogenów. Dodatkowo, kobiety, które są obecnie na leczeniu antyestrogenowym mogą doświadczyć tego problemu. W obu przypadkach kobiety powinny skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę.

Opcje leczenia kurczenia się piersi w czasie przejścia menopauzalnego mogą obejmować leki na receptę i bez recepty. Leki te mogą obniżyć poziom hormonów w organizmie, co może spowolnić wzrost komórek rakowych. Jednak może to również powodować różne skutki uboczne. Niezależnie od dostępnych opcji leczenia, kobiety powinny omówić swoje obawy z rodziną i przyjaciółmi, aby uzyskać potrzebne wsparcie.

Opcje leczenia kurczenia się piersi podczas przejścia menopauzalnego mogą również obejmować terapię hormonalną. Terapia ta wymaga zwykle kilku lat leczenia, a stosowane leki mogą się od siebie różnić. Ogólnie rzecz biorąc, terapia hormonalna jest podawana poprzez zastrzyki pod skórę. W zależności od leku, skutki uboczne mogą być od niewielkich do poważnych, choć większość skutków ubocznych ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Główną terapią hormonalną dla kobiet po menopauzie są inhibitory aromatazy. Leki te hamują produkcję estrogenów i hamują wzrost komórek raka piersi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *