16 czerwca, 2024
Czy po zabiegu redukcji piersi zaczynają obwisać?

Czy po zabiegu redukcji piersi zaczynają obwisać?

Najczęstsze pytanie zadawane przez pacjentów brzmi: „Czy piersi zaczynają obwisać?”. Zależy to od wielu czynników. Konkretnie, osoby z większymi piersiami mogą doświadczyć zwiększonego obwisania. Jest to spowodowane zmianami w tkankach łącznych, które powodują zmniejszenie ilości kolagenu i elastyczności. Obwisłość może również skutkować zwiększoną wiotkością skóry.

Ćwiczenia

Około sześć tygodni po zabiegu zmniejszenia piersi większość pacjentek może powrócić do delikatnych ćwiczeń. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że musisz słuchać swojego ciała, więc powinnaś zacząć powoli i stopniowo zwiększać poziom intensywności. Oprócz delikatnych ćwiczeń należy również unikać aktywności, które mogłyby nadwyrężyć mięśnie klatki piersiowej. Obejmuje to pływanie, bieganie, wiosłowanie i wszelkie inne ćwiczenia, które wywierałyby zbyt duży nacisk na obszar klatki piersiowej – słowa te zostały ułożone przez ekspertów serwisu michalakmed.pl.

Możesz zacząć od ćwiczeń na rotację ramion. Powinnaś zacząć wykonywać te ćwiczenia z jednym ramieniem na raz, ponieważ wykonywanie obu naraz spowoduje zbyt duży nacisk na obszar klatki piersiowej. Rozpocznij od ustawienia stóp na szerokość bioder i podnieś dotknięte ramię do 45 stopni. Wykonaj to pięć razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Ćwiczenia wzmacniające rdzeń, takie jak pilates i joga, mogą również pomóc w powrocie do zdrowia po zabiegu zmniejszenia piersi. Ćwiczenia te pomogą Twojemu ciału przygotować się na zmianę środka równowagi, która nastąpi po zmniejszeniu piersi. Zabieg ten może powodować ból, który może utrudniać bieganie i inne ćwiczenia o dużej intensywności.

Większość kobiet po zabiegu zmniejszenia piersi może powrócić do rutyny ćwiczeń sprzed zabiegu. Ważne jest jednak, aby skonsultować z chirurgiem ograniczenia dotyczące ćwiczeń i diety. Większość kobiet jest w stanie powrócić do lekkich ćwiczeń około miesiąca po operacji. Jednak ćwiczenia na klatkę piersiową i podnoszenie ciężarów mogą trwać sześć tygodni lub dłużej.

Ciąża

Kiedy zmniejszasz rozmiar piersi, komórki tłuszczowe w piersiach mają tendencję do kurczenia się. Skóra również nie zawsze się napina, więc piersi mogą zacząć obwisać. Może się to zdarzyć również w przypadku znacznej utraty wagi.

W niektórych przypadkach tkanka piersi kurczy się w całości, ale skóra wokół niej pozostaje bez zmian. Jest to problem kosmetyczny, ale nie jest poważny z medycznego punktu widzenia. Tkanka piersi odrasta, więc po kilku latach mogą one powrócić do swojego dawnego kształtu.

Innym czynnikiem ryzyka wystąpienia obwisłych piersi jest karmienie piersią. Piersi rosną po ciąży, aby dostosować się do produkcji mleka, a następnie kurczą się, gdy kobieta odstawia je od piersi. Skóra piersi może nie zwijać się na nowym konturze, przez co piersi stają się bardziej widoczne. Podczas ciąży zmieniają się również hormony, które powodują obwisłe piersi. Określa się to mianem makromastii.

Chociaż obwisłe piersi nie są problemem medycznym, wpływają na samoocenę i obraz ciała kobiety. Więzadła Coopera, które podtrzymują skórę piersi, mogą się rozciągać. Więzadła te ulegają również osłabieniu, co może powodować zwiotczenie piersi.

Zmiany wagi

Zmiany wagi po operacji zmniejszenia piersi mogą być normalną częścią procesu rekonwalescencji. W zależności od wielkości piersi, pacjentki mogą stracić znaczną ilość wagi po zabiegu. Ta utrata wagi spowoduje dalsze zmniejszenie objętości piersi. Choć dla większości kobiet nie jest to duży problem, to jednak należy zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z odrastaniem piersi.

Ważne jest utrzymanie zdrowej wagi po operacji, aby zapobiec tworzeniu się nowej tkanki piersi. Można to osiągnąć dzięki zdrowej diecie, dużej ilości wody i regularnej aktywności fizycznej. Przed poddaniem się zabiegowi zmniejszenia piersi kobiety powinny omówić z chirurgiem wszelkie aktualne dolegliwości, które mogą mieć wpływ na wynik operacji. Ponadto powinny unikać operacji, jeśli planują ciążę lub cierpią na przewlekłe bóle. Jak w przypadku każdej operacji, zmniejszenie piersi powinno być wykonywane tylko u kobiet, które są w dobrej kondycji fizycznej i mają realistyczne oczekiwania.

Ciąża ma również duży wpływ na wyniki zabiegu zmniejszenia piersi. Większość kobiet w czasie ciąży przybiera kilka kilogramów w piersiach. Zabieg zmniejszenia piersi nie może zapobiec wzrostowi piersi podczas ciąży, dlatego kobiety powinny omówić z chirurgiem opcje karmienia piersią.

Przyciąganie grawitacyjne

Kobiety, które przeszły zabieg zmniejszenia piersi, często doświadczają zwiększonego przyciągania grawitacyjnego, znanego również jako ptoza. Ciężar piersi jest odpowiedzialny za to przyciąganie grawitacyjne. Zabieg redukcji może to skorygować poprzez zmniejszenie masy piersi. Zabieg ten zmniejsza również projekcję piersi.

Genetyka

Wiele czynników może prowadzić do opadania piersi po zabiegu redukcji, w tym genetyka, historia ciąży i zmiany wagi. Chirurdzy plastyczni stosują system klasyfikacji, aby określić stopień ptosis i jakie zabiegi podniesienia piersi będą najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Na przykład, ptoza 1 stopnia oznacza, że brodawka sutkowa znajduje się powyżej fałdu podpiersiowego, natomiast ptoza 3 stopnia oznacza, że większość miąższu piersiowego zeszła poniżej fałdu podpiersiowego.

Chociaż zwiotczenie piersi jest naturalną częścią procesu starzenia się, niektóre kobiety mogą zminimalizować jego skutki poprzez wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia. Na przykład, dobrze zbilansowana dieta jest korzystna dla zdrowia skóry i piersi. Owoce są dobrym źródłem antyoksydantów, a picie dużej ilości wody jest ważne dla utrzymania elastyczności skóry.

Operacja zmniejszenia piersi to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Może być jednostronna lub dwustronna i może przywrócić pewność siebie i poprawić kształt piersi. Ponadto może złagodzić stres emocjonalny związany z dużymi, obwisłymi piersiami. Oprócz poprawy pewności siebie, operacja zmniejszenia piersi może również poprawić stan zdrowia i jakość życia.

Obwisłość piersi może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym nagłymi ruchami, ciążą, karmieniem piersią i zmianami wagi. Do powstania tego stanu może przyczynić się również genetyka, a także proces starzenia, który sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna. Proces starzenia sprawia również, że piersi stają się cięższe.

Zmiany po ciąży

Zmiany po zabiegu chirurgii plastycznej są naturalne i normalne. Kobiety powinny jednak odczekać co najmniej trzy miesiące po zabiegu, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom w okresie rekonwalescencji. Powodem tego jest fakt, że piersi ulegają znacznym zmianom podczas ciąży i mogą nie wrócić do poprzedniego rozmiaru i kształtu. Pozwoli to na prawidłowe zagojenie się piersi i zmniejszy wszelkie ryzyko związane z blizną.

Zmiany po ciąży po zabiegu chirurgii plastycznej mogą wpłynąć na zdolność do karmienia piersią. Operacja zmniejszenia piersi może wpłynąć na tkankę gruczołową i przewody mleczne w Twojej piersi. Może również wpłynąć na nerwy w piersi. Niektóre kobiety mogą nadal karmić swoje dzieci piersią po operacji zmniejszenia piersi, ale po zabiegu może nastąpić spadek produkcji mleka.

Kobiety, które zdecydują się na zabieg zmniejszenia piersi, mogą mieć problemy z karmieniem piersią przez kilka miesięcy po zabiegu. Piersi mogą również stracić swoją jędrność lub objętość po ciąży. Piersi mogą również zwiotczeć i pojawić się rozstępy. Zmiany te mogą wpłynąć na Twoją pewność siebie. Jeśli rozważasz zabieg zmniejszenia piersi, upewnij się, że jesteś przygotowana na te zmiany i wiesz, co możesz, a czego nie możesz robić po zabiegu.

Kobiety, które nie są zadowolone z rozmiaru i kształtu swoich piersi po ciąży, mogą zdecydować się na podniesienie piersi, aby przywrócić im młodzieńczy kształt. Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru skóry i napięciu tkanek podtrzymujących. Zmniejsza również rozmiar otoczki i brodawek sutkowych. Operacja pomaga również zmienić położenie skierowanych w dół brodawek sutkowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *