16 czerwca, 2024
Skąd mam wiedzieć, czy moje włosy są w stanie zapalnym?

Skąd mam wiedzieć, czy moje włosy są w stanie zapalnym?

Jeśli zastanawiasz się, czy skóra głowy ma stan zapalny, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem. Może on ustalić przyczynę zapalenia i zalecić odpowiednie leczenie. Diagnoza może być postawiona na podstawie objawów zapalenia i rodzajów testów, które mogą określić przyczynę problemu. Opcje leczenia mogą być również określone w oparciu o szczep bakterii, który powoduje problem.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych we włosach to zapalenie mieszka włosowego. Stan ten może być spowodowany przez infekcję lub uraz. Oprócz zapalenia mieszka włosowego, u osób mogą wystąpić obrzęknięte, tkliwe obszary wokół dotkniętego mieszka. Najczęstszym objawem zapalenia mieszków włosowych jest podrażnienie dotkniętego obszaru. Czyraki to czerwone, bolesne, wypełnione ropą zmiany, które zwykle występują na szyi, w pasie, pachwinach i udach. Czyraki są często powodowane przez Staphylococcus aureus.

U osób z zapaleniem mieszków włosowych często występują wypełnione ropą zgrubienia skupione wokół mieszków włosowych. Mogą one zostać przebite przez wrastające włosy. Mają one wielkość od dwóch do pięciu milimetrów średnicy i są otoczone różową lub czerwoną, zaognioną skórą. Mogą też tworzyć strupek na powierzchni skóry. Objawy zapalenia mieszków włosowych mogą być bardzo różne i obejmują zaczerwienienie skóry, swędzenie i ból – dane te zostały zgromadzone przez specjalistów serwisu predajdielo.sk.

Testy do diagnozowania zapalenia mieszków włosowych

Najczęstszym rodzajem zapalenia mieszków włosowych jest bakteryjne, które rozwija się, gdy bakteria Staphylococcus aureus dostanie się do skóry. Chociaż Staphylococcus aureus jest naturalnie obecny na skórze, skaleczenie lub zadrapanie może stanowić punkt wejścia dla tej bakterii. Łagodne przypadki zapalenia mieszków włosowych mogą być leczone antybiotykiem stosowanym miejscowo, natomiast cięższe przypadki wymagają stosowania antybiotyków doustnych. Diagnoza zapalenia mieszków włosowych może być postawiona na podstawie wyglądu dotkniętych obszarów i objawów lub występowania ropnych zgrubień. Zakażenie bakteryjne może być objawem innych chorób skóry.

Na szczęście, większość zapalenia mieszków włosowych jest uleczalna i samoogranicza się. Badania krwi mogą pomóc w określeniu, czy masz choroby podstawowe. Chociaż nie są one zalecane w przypadku samego zapalenia mieszków włosowych, badania krwi mogą pomóc w wykluczeniu innych przyczyn dolegliwości. Niektóre badania krwi mogą pomóc w identyfikacji bakterii, które powodują zakażenie. Niektóre z tych testów to:

Opcje leczenia zapalenia mieszków włosowych

Opcje leczenia zapalenia mieszków włosowych obejmują środki samoopieki i antybiotyki. HS i zapalenie mieszków włosowych są stanami zapalnymi, więc antybiotyki mogą być przepisane. Antybiotyki, które są często przepisywane jako niskodawkowe, długoterminowe leczenie, mogą być również stosowane w przypadku obu chorób. Antybiotyki są również opcją w przypadku zapalenia mieszków włosowych, ponieważ skutecznie zwalczają stan zapalny wywołany przez bakterie.

Objawy zapalenia mieszków włosowych obejmują czerwoną, obrzękniętą tkankę. Mogą one również powodować swędzenie i łagodny ból lub tkliwość. Większość przypadków zapalenia mieszków włosowych ustępuje samoistnie, ale jeśli objawy utrzymują się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Zapalenie mieszków włosowych spowodowane przez bakterie może prowadzić do głębszych ropni i czyraków. W takich przypadkach lekarze mogą przepisać antybiotyki i wykonać zabieg drenażu.

Zakażenia bakteryjne są najczęstszą przyczyną zapalenia mieszków włosowych. Staphylococcus aureus jest typem, który powoduje większość infekcji. Bakteria ta normalnie żyje na skórze i w nosie. Chociaż bakteria ta zazwyczaj nie powoduje infekcji, może dostać się do otwartej rany i spowodować zakażenie. Niektórzy ludzie rozwinęli Gram-ujemne zapalenie mieszków włosowych po długotrwałym stosowaniu antybiotyków na skórę.

Rozpoznanie szczepu bakterii powodującego zapalenie mieszków włosowych

Rozpoznanie szczepu bakterii powodującego zapalenie mieszków włosowych jest kluczowe dla znalezienia odpowiedniego leczenia. Objawy zapalenia mieszków włosowych są łatwe do zauważenia, ale określenie dokładnej przyczyny może być trudniejsze. Możliwe jest stwierdzenie obecności roztoczy Demodex poprzez pobranie wycinka skóry i usunięcie włosów. W rzadkich przypadkach, infekcja może być spowodowana przez wirus.

Leczenie Pityrosporum folliculitis zależy od rodzaju zakażenia. Zapalne zakażenia grzybicze mają granicę pęcherzykowo-krostkową, a KOH na dachu pokaże grzybowe hyphae. W przewlekłym intertrigo, infekcje dermatofitami rozwijają ogniska głęboko w mieszkach włosowych i mogą stać się guzkowe. Gdy antybiotyki nie przyniosły efektu w leczeniu zakażenia, należy rozważyć rozpoznanie grzybiczego zapalenia mieszków włosowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *