23 maja, 2024
Transplantacja włosów - czy istnieją skutki uboczne?

Transplantacja włosów – czy istnieją skutki uboczne?

Istnieje kilka możliwych skutków ubocznych operacji przeszczepu włosów. Mogą to być zarówno drętwienia, jak i blizny i cysty. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych skutków ubocznych i na co należy zwrócić uwagę po poddaniu się zabiegowi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o możliwych powikłaniach i skutkach ubocznych operacji przeszczepu włosów. Czytaj również dalej, aby dowiedzieć się, czego można się spodziewać po okresie rekonwalescencji.

Blizny

W zależności od rodzaju przeszczepu włosów masz, możesz doświadczyć blizny po przeszczepie włosów. Linearna blizna może być duża i widoczna, podczas gdy FUE nie produkuje zauważalnych blizn. Oba rodzaje blizn bledną z czasem, w zależności od techniki i opieki, którą otrzymujesz. Blizny po przeszczepie włosów są zazwyczaj niezauważalne podczas procesu gojenia i nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Zazwyczaj zanika w ciągu około 10 dni.

Przed poddaniem się przeszczepowi włosów, ważne jest, aby zrozumieć, co powoduje blizny po tym zabiegu. Zapalenie i gojenie się ran pozostawia blizny pod powierzchnią skóry. Nawet zwykłe cięcie papieru pozostawi blizny pod powierzchnią skóry. Podczas przeszczepu włosów, małe nacięcia są wykonywane w obszarze dawcy i miejscu biorcy, aby usunąć przeszczep. W większości przypadków nacięcia te są na tyle małe, że są ukryte przez rosnące włosy.

Swędzenie

Po poddaniu się przeszczepowi włosów, będziesz odczuwał pewien poziom swędzenia. W zależności od procedury, to swędzenie może obejmować całą skórę głowy. Pojawia się ono w miarę gojenia się rany, więc normalne jest, że jesteś wrażliwy na swędzenie. Tabletki antyhistaminowe mogą pomóc złagodzić ten dyskomfort. Przez pierwszy tydzień lub dwa po zabiegu należy unikać dotykania miejsc, w których umieszczono przeszczepy włosów. Ponadto, należy spać na plecach z poduszką uniesioną nad głową. Możesz kupić poduszkę, która jest specjalnie zaprojektowana do tego celu.

Podczas gdy powinieneś unikać pocierania lub drapania przeszczepionego obszaru przez pierwsze kilka dni po zabiegu, ciepły spray ze słoną wodą może być wielką pomocą. Nie tylko pomoże on odżywić przeszczepione włosy, ale także oczyści to miejsce z suchej skóry, która może być przyczyną swędzenia. Spryskiwanie wodą tego obszaru jest łatwym sposobem na złagodzenie swędzenia, ale należy unikać pojedynczego strumienia wody, ponieważ może on uszkodzić mieszki włosowe.

Odrętwienie

Odrętwienie, którego możesz doświadczyć po przeszczepie włosów, jest tymczasowe. Jest to efekt znieczulenia, które stosuje się w celu zwiększenia komfortu pacjenta podczas zabiegu. Lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, które znieczula obszar, utrudniając odczuwanie bólu. Jest to chwilowe i wkrótce zaczniesz odczuwać swędzenie i mrowienie. Znikną one po zagojeniu się nerwów.

Numbness is common after hair transplantation, and may occur at the donor and recipient site. Ból w okresie rekonwalescencji jest nasilany przez aktywność fizyczną. Blokady miejscowego znieczulenia przynosiły tymczasową ulgę, ale wiele zabiegów nie przyniosło złagodzenia bólu. Lekarz może zastosować neuromodulację pulsacyjną o częstotliwości radiowej (PRFN) w celu leczenia odrętwienia pacjenta. Zabieg ten może dać pacjentom trwałą ulgę. W międzyczasie mogą oni odczuwać mrowienie, kłucie lub swędzenie. Cysty

Poddając się zabiegowi przeszczepu włosów, należy liczyć się z możliwością wystąpienia cyst. Mogą one pojawić się jako liczne obrzęki i mogą być spowodowane przez przeszczepy typu piggyback. Ogólnie rzecz biorąc, są one bezbolesne i nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli jednak są uciążliwe, chirurg może zalecić opróżnienie torbieli. Jeśli po przeszczepie włosów pojawi się torbiel, należy jak najszybciej omówić to z chirurgiem.

W ciągu pierwszego miesiąca po przeszczepie włosów, na obszarze otaczającym przeszczepione mieszki włosowe mogą tworzyć się małe pęcherze. Można je pomylić z infekcją, ale większość z nich zniknie sama bez leczenia. Infekcje są jednak rzadkie po przeszczepie włosów. Wrastające włoski są również możliwą przyczyną. Jednak nie ma ostatecznej przyczyny torbieli. Leczenie przez lekarza zależy od rodzaju torbieli, która się rozwinęła.

Nagromadzenie płynów

Po przeszczepie włosów, będziesz chciał pić dużo wody. To wypłukuje wszelkie płyny wstrzyknięte do czaszki. Należy również unikać energicznej aktywności fizycznej, która może zwiększyć obrzęk i spowodować grume. Ważne jest również, aby unikać pocenia się, ponieważ zakłóca to proces gojenia i zwiększa ryzyko infekcji. Ważne jest również, aby unikać spania na brzuchu, ponieważ może to wpłynąć na nowo przeszczepione mieszki włosowe.

Chociaż obrzęk po przeszczepie włosów może być nieestetyczny, rzadko wpływa na jakość życia. Można uniknąć wiele z tego dyskomfortu, podejmując kilka prostych kroków. Większość klinik przepisuje steryd, który działa dobrze w zapobieganiu obrzękowi. Jeśli jesteś uczulony na sterydy, pamiętaj, aby poinformować o tym wcześniej swoją klinikę. W tym czasie należy również unikać jedzenia i picia słonych potraw.

Interwencja chirurgiczna

Interwencja chirurgiczna w zakresie przeszczepu włosów jest procedurą chirurgiczną stosowaną w celu przywrócenia włosów do przerzedzonych lub łysych obszarów. Procedura ta polega na pobraniu małych fragmentów owłosionej skóry głowy z miejsca dawcy i przeszczepieniu ich na przerzedzone lub łysiejące miejsce. Przeszczepione włosy nazywane są przeszczepami, a miejsce dawcy goi się jako prosta blizna. Pozostałe włosy naturalnie pokrywają miejsce blizny.

Podczas zabiegu miejsce dawcze jest znieczulane przy pomocy znieczulenia tumescencyjnego lub miejscowego. Mieszek włosowy jest następnie pobierany za pomocą ostrego nakłuwacza, który umieszcza się na środku miejsca dawczego. Głębokość nakłucia musi wynosić cztery milimetry lub mniej. Po zakończeniu pobierania, mieszek włosowy (FU) jest ostrożnie umieszczany w miejscu biorczym za pomocą delikatnych kleszczy. Skóra głowy jest następnie przenoszona do pozycji siedzącej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *