15 czerwca, 2024
Na co uważać przed operacją zmniejszenia piersi

Na co uważać przed operacją zmniejszenia piersi

Zanim poddasz się operacji, ważne jest, aby zapytać swojego lekarza o wszystkie koszty z tym związane. Powinnaś również wcześniej skontaktować się ze swoją kasą chorych. Twój plan może pokryć niektóre koszty, takie jak znieczulenie i badania laboratoryjne. Zadając te pytania z wyprzedzeniem, można uniknąć niespodzianek po zabiegu.

Konsultacja przedoperacyjna

Jeśli rozważasz operację zmniejszenia piersi, ważne jest, abyś odbyła konsultację przedoperacyjną z chirurgiem. W tym czasie lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Zapyta Cię również o wszelkie leki, które przyjmujesz w przeszłości lub obecnie. Będzie również chciał wiedzieć, czy miałaś jakieś wcześniejsze operacje lub czy wykonywałaś badania mammograficzne. Ponadto chirurg będzie chciał wiedzieć, czy jest Pani/Pan w dobrym stanie fizycznym i psychicznym.

Podczas tej wizyty chirurg omówi Pani historię choroby, obejrzy zdjęcia kliniczne „przed” i przejrzy z Panią plan operacyjny. Omówi także ewentualne powikłania i przekaże informacje dotyczące powrotu do zdrowia. W trakcie konsultacji otrzyma Pan/Pani formularz zgody i uzyska więcej informacji na temat zabiegu.

Badanie pełnej morfologii krwi (CBC)

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym ważne jest, aby poddać się badaniu pełnej morfologii krwi (CBC). Badanie CBC mierzy liczbę komórek krwi i może być przeprowadzone na dwa sposoby. Pierwszy polega na nakłuciu skóry i pobraniu małej próbki krwi na kawałek szkła. Wyniki będą analizowane pod kątem trzech różnych składników krwi: czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi. Każdy z tych składników zawiera pewną ilość hemoglobiny, która przenosi tlen w całym organizmie. Czerwone krwinki są zazwyczaj okrągłe i płaskie i są produkowane przez szpik kostny.

Badanie CBC jest ważne, ponieważ może wskazać, czy Twój organizm cierpi na chorobę podstawową lub stan zdrowia. Może również pomóc lekarzowi w monitorowaniu postępów po przeszczepie szpiku kostnego. Może być również wykorzystane do określenia, czy jesteś narażony na ryzyko krwawienia podczas operacji. Badanie CBC jest powszechnym badaniem i może być zlecone z kilku powodów.

Ćwiczenia jogi na ciężkie piersi

Jeśli planujesz zabieg zmniejszenia piersi, możesz wykonywać ćwiczenia jogi przed operacją. Ćwiczenia te wzmocnią mięśnie brzucha i ujędrnią Twoje piersi. Powinnaś zacząć od położenia się na plecach. Leżąc w tej pozycji, połóż ręce za głową, dłońmi do dołu, z palcami skierowanymi w stronę pleców. Następnie podnieś ramiona, a potem delikatnie unieś klatkę piersiową. Utrzymujemy tę pozycję przez co najmniej trzydzieści sekund.

Następnie możesz wykonać pozę drzewa (Vrikshasana), która przypomina łagodną postawę drzewa. Spróbuj ćwiczyć tę asanę na pusty żołądek i czyste jelita przed rozpoczęciem. Ta asana pomoże zbudować mięśnie w piersiach i zwiększy twoją pewność siebie.

Pooperacyjne biustonosze kompresyjne

Biustonosze kompresyjne to świetny sposób na utrzymanie jędrności i komfortu piersi po operacji zmniejszenia piersi. Większość tych biustonoszy ma szerokie ramiączka i elastyczny materiał, co zapewnia wygodę i możliwość regulacji. Chociaż nie trzeba ich nosić przez całą dobę, stanowią one ważną część Twojego powrotu do zdrowia. Jeśli zastanawiasz się nad biustonoszami uciskowymi po operacji, szukaj modeli bez fiszbin i pasków podtrzymujących.

Biustonosze uciskowe pomagają w gojeniu się skóry poprzez zwiększenie przepływu krwi do obszaru operacyjnego. Zwiększone krążenie dostarcza do obszaru operacyjnego nowe składniki odżywcze i białka. Obrzęk jest naturalną reakcją na uraz, ale długotrwały obrzęk hamuje naturalne czynniki lecznicze organizmu. Biustonosze uciskowe zapewniają delikatny ucisk, który minimalizuje obrzęk i pomaga utrzymać implanty piersi na miejscu.

Unikanie palenia

Palacze mają większe ryzyko wystąpienia powikłań po operacji. Dzieje się tak dlatego, że papierosy zawierają wiele substancji chemicznych, które mogą przedostawać się do krwiobiegu i zakłócać działanie środków znieczulających i przeciwbólowych. Może to utrudnić kontrolę bólu podczas operacji, a nawet utrudnić powrót do zdrowia po operacji. Palacze powinni unikać palenia w jak największym stopniu przed operacją, aby uniknąć tych powikłań.

Palenie upośledza również gojenie się ran brzusznych, zwiększając ryzyko wystąpienia powikłań. Należy nakłaniać pacjentki do rzucenia palenia przed operacją zmniejszenia piersi, aby uniknąć powikłań. Zaleca się, aby pacjentki powstrzymały się od palenia przez co najmniej 12 dni przed zabiegiem. Ponadto, pacjentki muszą zaprzestać palenia do czasu zagojenia się rany. Dlatego zaprzestanie palenia powinno być przedoperacyjnym kryterium kwalifikacji do operacji zmniejszenia piersi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *