5 maja, 2024
e recpeta online

E-recepta – jak działa w praktyce elektroniczna recepta?

Recepty elektroniczne funkcjonują w polskiej opiece medycznej już od kilka lat. Ciągle jednak część pacjentów ma wątpliwości, co do bezpieczeństwa i legalności korzystania z nich. Co powinni więc zrobić, gdy otrzymają informację o wystawionej dla nich e-recepcie?

Czy e-receptę można zrealizować przez Internet?

Realizacja e-recepty online jest możliwa, ale nie oznacza, że otrzymasz leki prosto do domu. Możesz zamówić leki przez Internet i odebrać je stacjonarnie w wyznaczonym punkcie, np. we wskazanej aptece.

Aby w ten sposób zrealizować e-receptę, potrzebujesz jedynie swojego numeru PESEL i 4-cyforwego kodu, który przekaże Ci lekarz albo który otrzymasz za pośrednictwem e-maila, SMS-a lub sprawdzisz w dedykowanej aplikacji.

Jak wykupić e-receptę w aptece?

Do realizacji e-recepty w aptece potrzebujesz informacji przekazanych przez lekarza lub zamieszczonych na Internetowym Koncie Pacjenta, w skrócie nazywanym IKP.

Do 2020 r. lekarze i inne uprawnione do tego podmioty, przykładowo felczerzy i pielęgniarki, wystawiali recepty papierowe – dane te są rezultatem dociekań specjalistów serwisu alakreformwebshop.hu. Od 2020 r. lekarze obowiązkowo wystawiają recepty w formie elektronicznej. Aby pacjent i farmaceuta mieli dostęp do treści recepty, muszą posiadać jedną z poniższych informacji lub dokumentów:

  • wydruk informacyjny,
  • 4-cyfrowy kod dostępu otrzymany SMS-em,
  • informacja o e-recepcie w pliku PDF otrzymaną e-mailem,
  • kod lub powiadomienie pochodzący z aplikacji mojeIKP.

Tylko pacjent otrzymuje wyżej wymienione dane. Kod dostępu, wraz z numerem PESEL, musi jednak zostać podany farmaceucie, który wydaje pacjentowi przepisane leki. Kod udostępnia pacjent lub inna osoba, która w imieniu pacjenta, realizuje receptę.

Czy prywatny lekarz może wystawić e-receptę?

Tak, podczas prywatnej wizyty lekarz wystawia e-recepty.

Możesz mieć natomiast wątpliwości, czy lekarz w takiej sytuacji wystawi Ci e-receptę na leki refundowane, z uwzględnieniem przysługujących zniżek. Na to pytanie należy również odpowiedzieć twierdząco. Zgodnie z prawem każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, może wystawić receptę na leki refundowane. Jedynym warunkiem jest podpisanie umowy z NFZ-em.

Czy e-recepta działa?

 Tak, e-recepty funkcjonują w systemie opieki medycznej już od kilku lat. Pacjentom zapewniają bezpieczeństwo i wygodę, ponieważ:

  • ograniczają do minimum ryzyko otrzymania niewłaściwego leku – e-recepty są czytelne;
  • są zawsze dostępne – nieprzerwanie widnieją w systemie;
  • uławiają otrzymanie leków – leki z jednej e-recepty można wykupić w różnych aptekach;
  • można je zrealizować w każdej aptece.

Czy lekarz może sprawdzić, czy pacjent wykupił leki?

Lekarz POZ widzi w systemie, jakie recepty wystawili inni lekarze oraz czy pacjent wykupił zapisane przez nich leki. Ponadto widzi także wizyty, które pacjent odbył u innych lekarzy pracujących w tej samej, co on poradni.

W przypadku prywatnej wizyty u lekarza nie ma on wglądu w recepty wystawione przez osoby inne niż on sam.

Czy e-recepta jest legalna i szybka?

Elektroniczne recepty są legalne, a lekarze zostali zobowiązywani do przepisywanie leków pacjentom w takiej właśnie formie.

Gdy pacjent korzysta z teleporady, kod potrzebny do realizacji recepty zwykle otrzymuje SMS-em w ciągu kilku minut. Jest to szybkie, wygodne i korzystne rozwiązanie, ponieważ w krótkim czasie pacjent otrzymuje fachową pomoc medyczną.

Jednocześnie nie naraża się na niewygody takie jak: podróż do lekarza, kontakt z wirusami i bakteriami w poczekalni, niedyskretne pytania ze strony personelu medycznego lub innych pacjentów.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *