20 kwietnia, 2024
Czy piersi kurczą się podczas menopauzy?

Kiedy zdecydować się na operację zmniejszenia piersi

Operacja zmniejszenia piersi nie jest szybkim rozwiązaniem i może nie być odpowiednia dla każdego. Pacjentki mogą odczuwać ból po zabiegu i wymagają do jednego tygodnia przerwy w pracy. Muszą również wziąć około dwóch tygodni wolnego od ćwiczeń, aby dojść do siebie. Chirurg udzieli instrukcji dotyczących wizyt kontrolnych i usunie szwy i bandaże po zabiegu. Trwa to około miesiąca, zanim pacjenci mogą wznowić uciążliwe działania. Operacja może być stresująca zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, dlatego ważne jest, aby rozmawiać z chirurgiem na temat wszelkich obaw.

Inverse-T lub kotwica operacja zmniejszenia piersi

Inverse-T i kotwica operacja zmniejszenia piersi jest opcją dla kobiet z obwisłymi lub asymetrycznymi piersiami. Podczas tego zabiegu chirurg wykonuje trzy nacięcia wokół otoczki i w dole piersi. Blizny zanikają w ciągu pierwszego roku i są łatwe do zakrycia przez ubranie.

Obie procedury obejmują ten sam rodzaj nacięć, jednak odwrócone T jest nieco bardziej inwazyjne – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu dlaczegosam.pl. Ta metoda najlepiej nadaje się dla pacjentek z umiarkowanym lub ciężkim zwiotczeniem piersi. Wiąże się ona również z krótszym czasem rekonwalescencji. Operacja trwa zazwyczaj trzy godziny i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Może wymagać pozostania na noc.

Operacja zmniejszenia piersi metodą Inverse-T lub kotwicy ma kilka zalet i wad. Inverse-T jest najbardziej popularną opcją dla kobiet, które chcą mieć mniejszy rozmiar piersi i węższy obszar piersiowy. Jednak minusem jest to, że może pozostawić dużą pionową bliznę, która może być nieestetyczna.

Free nipple graft for heavy breast

Free nipple graft technique is an alternative to the traditional inframammary incision for heavy breasts after breast reduction surgery. Minimalizuje ona blizny i ogranicza wielkość nacięcia. Zachowuje również kontur piersi i dobrą projekcję. Technika ta staje się coraz bardziej powszechna w chirurgii redukcyjnej piersi. Konieczne są jednak dalsze badania w celu udoskonalenia techniki chirurgicznej.

Procedura ta ma pewne wady. Nie jest ona odpowiednia dla wszystkich pacjentek, a chirurg weźmie pod uwagę historię choroby i badanie fizyczne przed zaleceniem konkretnego podejścia. Procedura może również wpłynąć na zdolność do karmienia piersią, co jest ważnym czynnikiem dla niektórych kobiet. Najlepiej jest odłożyć ten zabieg do czasu, gdy będziesz pewna, że nie zamierzasz już karmić piersią.

Powikłania operacji zmniejszenia piersi

Chociaż operacja zmniejszenia piersi może dać kobietom mniejszy biust, wiążą się z nią pewne zagrożenia. Należą do nich infekcje, zakrzepy krwi, gromadzenie się płynu i reakcja na znieczulenie. Niektóre kobiety doświadczają również słabego gojenia i bólu pooperacyjnego. Pacjentki mogą również stracić czucie swoich areolek lub sutków, co może być tymczasowe lub trwałe. Inne możliwe powikłania to utrata pamięci i chwilowa dezorientacja.

Oprócz bólu, obrzęk pooperacyjny i zasinienie mogą utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból pleców lub szyi, który nie ustępuje całkowicie. W rzadkich przypadkach pacjentki mogą mieć problemy z karmieniem piersią. Może również wystąpić seroma, czyli zbieranie się płynu wewnątrz piersi. Płyn ten może wymagać odsączenia za pomocą igły lub innej operacji. Te komplikacje mogą zagrozić ostatecznym wynikom zabiegu. Innym możliwym powikłaniem jest ekstruzja, która jest spowodowana głębokim przebiciem szwów przez skórę.

Wymagana przedoperacyjna mammografia

Przed poddaniem się operacji zmniejszenia piersi, pacjentki muszą przejść przedoperacyjną mammografię. Badanie to pomaga chirurgowi upewnić się, że Twoje piersi są zdrowe i wolne od raka. Podczas wizyty przedoperacyjnej chirurg wręczy Pani formularz zlecenia tego badania. Ważne jest, aby wypełnić go i zwrócić do chirurga tak szybko, jak to możliwe. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, chirurg skontaktuje się z Panią i umówi na dalsze badania.

Przedoperacyjne badania mammograficzne nie są wymagane w przypadku operacji zmniejszenia piersi u wszystkich pacjentek, ale są zalecane u pacjentek, które mają pewne czynniki ryzyka. Chociaż wykazano, że operacja zmniejszenia piersi zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi, nie ma gwarancji, że uchroni Cię przed tą chorobą. Niemniej jednak, zmniejszy ona ryzyko wystąpienia raka piersi w przyszłości, zwłaszcza u kobiet, które są w grupie wysokiego ryzyka.

Blizny po operacji zmniejszenia piersi

Umiejscowienie nacięć w operacji zmniejszenia piersi może decydować o kształcie i wielkości blizny. Najczęstszym wzorem nacięcia jest wzór mądry, który jest również znany jako wzór kotwicy lub dziurki od klucza. Inne wzory obejmują wzór lizaka, który zmniejsza wymiar poziomy blizny, ale ma mniejszy efekt podnoszenia. Chirurg wybierze najlepsze nacięcie dla konkretnej procedury.

Procedura może pozostawić blizny na dolnym środku piersi i w zagięciach, ale blizny zanikają z czasem. Pacjentki zazwyczaj odczuwają mniejszy ból i poprawę aktywności fizycznej po zabiegu, a także nowy wygląd z mniejszymi piersiami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *